Yeni mahsul Kırmızı mercimeğin hasadı başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni mahsul Kırmızı mercimeğin hasadı başladı

 

Mardin ovasında ekilen hububatların hasat döneminin gelmesiyle birlikte biçilmeye başlandı.

 

Mezopotamya ovasının bereketli topraklarına sahip Mardin ovasında Arpa ve Buğdayın ardından kırmızı mercimek hasadına da başlandı.

2022 yılı yeni mahsul kırmızı mercimek Hububat Ticaret Merkezimize getirilerek satışı gerçekleştirildi.

 

Derik ilçesine bağlı kırsal Bozok Mahallesinden (Hanika köyü) çifti Hüseyin Beyazoğlu tarafından 33 dönüm kuru alanda üretimi yapılan ve 980 Kg. Hasat elde edilen mercimek, Zahireciler Derneği üyesi ve esnafı Şemseddin Takin tarafından satışa sunulan yeni mahsul Öter Mercimek Fabrikası Alım tedarikçisi İbrahim Öter tarafından tonu 14,200 TL’ den satın alındı.

 

Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği başkanı Mehmet Şerif Öter, yeni mahsül kırmızı mercimek ile ilgili yaptığı açıklamada kuru tarımda yapılan hububat ekinlerinin yeterince verimli olmadığına dikkat çekerek, GAP projesi sulama kanallarının en kısa sürede faaliyete sokulması gerektiğini belirterek, “Bu durumda Çiftçimiz zarar etti! Çünkü hasat ettiği 980 Kg. Aşağı, yukarı ancak ekmiş olduğu tohumdur.

Yetkililerimizin dikkatine sunuyor ve kuraklıktan olumsuz etkilenen çiftçilerimize yardımcı olmalarını bekliyor ve çağrıda bulunuyoruz.”