Mehmet Emin Karakulak

Çiftçi kuraklık desteğini bekliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiftçi kuraklık desteğini bekliyor

Bu yıl bölgede kuraklık geçmesi Başta Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere 41 ilde kuraklıktan etkilenen çiftçiler ekim için kuraklık desteğinin ödenmesini bekliyor.

Defalarca ziraat odaları,Çiftçi dernekleri ve üreticilerin açıklamalarına rağmen halen kuraklık destekleri verilmiyor.

 Devlet tarafından kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar ödeme yapılacağı duyurulmuştu.

Çiftçilerin yeniden ekim için maddi gücü olmadığını belirten sektör temsilcileri, bu dönemde çiftçilerin paraya ihtiyaç duyduğunu gübre, tohum ve yakıt alması gerektiğini belirtiyorlar.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir TARSİM ödemeleri yaptı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğimiz perşembe günü Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Kuraklıkla mücadelede üreticilerimizin yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. 43 ilde kuraklıktan zarar gören 14 bin 213 üreticimize dekar başına 400 liraya kadar toplam 214 milyon lira hasar ödemesi TARSİM tarafından gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Desteklerin ödenmesi çiftçiyi bir nebze rahatlatacak.

Kuraklık desteklerinin açıklanmasına rağmen henüz çiftçilerin hesaplarına yatmadığını bildiren TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Cevat Delil de, çiftçilerin hesaplarında yakın zamanda yatması beklediklerini iletti. Ekim için girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğuna vurgu yapan Delil, ayrıca çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi için kendilerinin sıfır faizle yapılmasını talep ettiklerini ama onların faizli erteleme yaptıklarını duyurdu.

“Hayvancılık ve yem bitkilerine de destek verilmeli”

Şu anda ekim yapmanın çok zor olduğunu ifade ediliyor.

Mehmet Emin KARAKULAK

29 Mayıs 2020

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir