Diler Erbeyi

EVLADIN KIZI ERKEĞİ OLMAZ

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

EVLADIN KIZI ERKEĞİ OLMAZ

Doktorum aradı Diler hanım randevunuzu biraz erkene alabilir miyiz dedi. Ben de olur tabi dedim. Sonuçta insanlık hali hangi meslekten olursanız olun bazen işler olması gerekenden farklı yürüyebilir diye düşünerek tamam demiştim. Bunu herkese öneririm insanlar küçük değişikliklerle hiç bir şey kaybetmez. Saat 16.00 verilen randevu saat 14.30 alınmış ben ise 14.00’da orada olmama rağmen saati gene 16.00 etmiştim. Neyse ona rağmen benim asıl mesele bu değil tabi oda sonuçta insanlık hali doktorun planladığı gibi yürümemişti işi. Ama dediğim gibi benim asıl karın ağrım bu değildi. 2 saat boyunca bekleme salonunda Biraz sosyal medyaya gezindikten sonra çantamdan kitabımı çıkarıp kaldığım yerden kitabımı okumaya devam ettim. Oyalanmaya zamanı tüketmeye çalışıyordum Merakla her satırını okuduğun bir kitap olduğu için yan tarafımda oturup 2 saat boyunca muhabbet eden kadınlar pek dikkatimi dağıtamamıştı. Zaten içeride başkalarında vardı ama o kadınların ses tonunu kimse yakalayamıyordu. Neyse işte oradan buradan konuşuyorlar , evet sesler kulağıma geliyor ama pek ilgi odağım olmadığı için duyduğum gibi yok oluyorlardı. Anlayacağınız bir kulağımdan girip ötekinde çıkıyordu. Taki….kulak seslerime zarar veren o konuşmaya kadar.

Genç kadın orta yaştaki kadına soruyor: sahi bebeğinizin cinsiyeti ne? Belli ki bebeği dediği gelini yada kızı olacaktı çünkü kadın yaşını oldukça almıştı.

Orta yaştaki kadın: kız diye cevap verdi.

Genç kadının ağzından çıkan bu kelimeleri yazmaya dahi utanıyorum, tiksiniyorum hatta ve hatta midem bulanıyor. Bir kadın nasıl olurdu dünyaya gelecek olan başka bir kadını bu kadar basit görebilirdi anlam veremiyordum.

Genç kadın aynen bu şekilde bir cevap verdi: nıçç nıçç nıçç (acıma duygusuyla dolu)

Hadi yaaa…

Öyle mi…

Yazıkkk…

Asıl sana yazık kadın sana! diye konuşup ortalığı inletmemek için kendimi o kadar çok zor tutmuştum ki..

Kulaklarımdan nefret eder hale geldim neden hepsini duyup bir diğerinden geri çıkartmıştı da bu sözcükleri öylesine beynime yerleştirmiş diye kızıyordum..

Ben bu defalarca duymuştum ama hiç biri bu kadının sözleri , üslubu kadar kızdırmamıştı beni.

Ve en üzücü nokta ne biliyor musunuz? Bu düşünceye sahip  kadınların hiç biri bu yazıyı okuyamayacak.

Konuşmanın devamı

Orta yaştaki kadın: kısmet kader derken

Genç olan: Osun.  Nasıl olursa daha ilk bebek.

Yani şunu demeye çalışıyor bir dahakine  erkek doğurur inşallah.

Ne acı.. Siz kadın olarak dünyaya gelecek bir kadın adayını nasıl bu kadar işe yaramaz yada gereksiz olarak ağzınıza alırsınız. O doğmamış kız bebeğine bunu demeye ne hakkın var.  iddia ediyorum o kadın,  hayatı boyunca asla saygı vermemiş ve asla saygı almamıştır!

Asla kadınlarımıza değil sözüm. Bir kız evlat sahibi olabilmek için, sadece evlat sahibi olabilmek için çırpınıp dura eli öpülesi bir sürü anne adayını biliyorum. Kusura bakmasınlar ama böyleleri bizim memleketin bütün kadınlarına kurban olsunlar.

Bir iki kendini bilmez yüzünden, kız evladın bu şekilde ağza sakız edilmesi beni çok fazla üzdü.  Eminim ki tüm kadınları üzecektir bu. Umarım bu düşüncelerinden bir gün gerçekten çok utanırlar.

11.11.2019

DİLER ERBEY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir