Mehmet Şerif Öter

Bu ülkede STK’ler Cesur ve tarafsız olmadıkça..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu ülkede STK’ler Cesur ve tarafsız olmadıkça..

Kobanê Nedeniyle 35 ilde başlayan olaylarda yazıyı hazırladığım bu gün itibarıyla ölü sayısı 38 e yükselmişti.300 den fazla vatandaşımız yaralı, Mal kaybı çok fazla Demokratik sistemle yönetilen tüm ülkelerde hak aramanın bir yolu,yöntemi olarak demokratik eylemlere baş vurmak yönetim üzerinde baskı oluşturmak için başvurulan bir yoldur. Demokratik eylemler oturma,yürüyüş,grev ve hata sivil itaatsizliğe kadar bir çok yöntemi vardır.
Hiçbir demokratik eylemde şiddetin yeri olmadığı gibi Kimsenin vatandaşın canına ve malına zarar verme hakkı yoktur. Ama ne yazık ki Kobanê nedeniyle Başlanan demokratik eylem Provokatörlerin katılımıyla amacı dışına çıkarak, son yılların en çok şiddet içeren,sosyal,siyasi ve ekonomik tahribatlara yol açan hafızalardan kolay kolay silinmeyecek vicdani yaralar açmıştır.
Tüm Bunlar yaşanırken Ülke bir sosyal patlamanın,iç savaşın eşiğine gelirken Demokratik sistemin temel kurumları olan ve asıl görevleri Toplumsal Barışa,sosyal dayanışmanın gelişmesine hizmet etmek olan Sivil toplum Kuruluşları Yani STK.lar ne yaptılar?
Hükümete yakın olan STK.lar İktidarın hoşuna gidecek şekilde bol yağlı,cilalı ve mektepli süslü cümlelerle basın açıklamaları yapmaktan geri kalmadılar.
Eylemi teşvik eden siyasi partiye yakın STK.lar başta halkı galeyana getirici söylemler kullandı.Eylemeler kontrolden çıkıp, şiddete doğru gidince sessizliğe büründüler.
Birde Devletin yasalarıyla kurulan sermayeyi temsil eden,Ankara’daki İkiz Gökdelenlerinde Tv.de eylemleri izleyip tarafsız kalan STK.larımızı unutmayalım Allah var haklarını yememek gerek her zamanki gibi bol bol tarafsız kaldılar.
STK.lar yaşanan olaylar karşısında,Varlık ve Kuruluş amaçlarının farkında lığı ve sorumluluk bilinciyle Temsil ettikleri kitleleriyle Meydanlara çıkmalıydı ve Demokratik eyleme destek olmalıydı. Amacı dışına çıkıp İşyerleri,araçları,Kamu malları ,market ve mağazaları yakıp,tahrip edip,talan edenlere tepki gösterip,engel olmalıydılar. Ama ne yazık ki STK.larımız yaşanan olaylarda Kötü sınav vermiş ve sınıfta kalmışlardır.İnisiyatif alma cesareti gösterememişlerdir. Bende bir STK.Temsilcisiyim kendi payıma öz eleştiri yapıp, sorumluluğumu yerine getiremediğimi ifade etmek istiyorum.
STK.Örgütlerimiz tarafsız.CESUR ve güçlü olmadığı sürece Toplumsal Barıştan ve Huzurdan söz edemeyiz.!!
Mehmet Şerif ÖTER
12.10.2014

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir